Ograniczenie władzy rodzicielskiej
Gdy władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom nie będącym ze sobą w związku małżeńskim sąd może ograniczyć władzę rodzicielską jednemu z rodziców. Podobnie może uczynić sąd jeśli dobro dziecka jest zagrożone. Tak więc, ograniczenie władzy rodzicielskiej zawsze ma na celu tylko i wyłącznie dobro małoletniego.
Czym jest ograniczenie władzy rodzicielskiej?
Ograniczenie władzy rodzicielskiej odnosi się do sytuacji, w której to istnieją istotne przeszkody, które uniemożliwiają prawidłowe wykonywanie praw rodzicielskich. Może dotyczyć nie tylko jednego z rodziców, ale i obojga.
Ograniczając jednego z rodziców w sprawowaniu władzy rodzicielskiej, sąd musi powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców. Treść obowiązków i uprawnień rodzica, któremu sąd nie powierzył wykonywania władzy rodzicielskiej może dotyczyć podejmowania decyzji o wyborze szkoły, sposobie leczenia, zasadach wykształcenia oraz kierunku kształcenia itp. Zasada ta ma również zastosowanie w sytuacji, gdy rodzice pozostają ze sobą w związku małżeńskim, lecz żyją osobno.
Kiedy Sąd ograniczy władzę rodzicielską jednemu z rodziców?
Jedną z przyczyn ograniczenia władzy rodzicielskiej jest stan zagrożenia dobra dziecka. Przy czym dobro dziecka nie musi być tu naruszone, a wystarczający jest stan zagrożenia. W takiej sytuacji sąd opiekuńczy wydaje odpowiednie zarządzenie, a w szczególności może:
- zobowiązać rodziców do określonego postępowania z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń,
- określić, jakie czynności nie mogą być przez rodziców dokonywane bez zezwolenia sądu,
- poddać wykonywanie władzy rodzicielskiej stałemu nadzorowi kuratora sądowego,
- skierować małoletniego do organizacji lub instytucji powołanej do przygotowania zawodowego albo do innej placówki sprawującej częściową pieczę nad dziećmi,
- zarządzić umieszczenie małoletniego w rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej.
Ograniczając władzę rodzicielską sąd opiekuńczy może także powierzyć zarząd majątkiem małoletniego dziecka ustanowionemu w tym celu kuratorowi.
Zawsze przy orzekaniu o ograniczeniu władzy rodzicielskiej powinien kierować się zasadą dobra dziecka. Nie bez znaczenia pozostają okoliczności dotyczące osoby dziecka, takie jak: wiek, stopień związania uczuciowego dziecka z rodzicem, płeć dziecka oraz fakt posiadania przez niego rodzeństwa, które powinno wychowywać się razem.
Co powinien zawierać wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej?
Decydując się na ograniczenie władzy rodzicielskiej warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata. Sprawy rodzinne nie należą do łatwych, tym bardziej, że często towarzyszą im skrajne emocje. Doświadczony adwokat ds. rodzinnych pomoże przygotować wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej, a także będzie nas reprezentować w sądzie.
Wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej powinien zawierać następujące elementy:
- data,
- miejscowość,
- oznaczenie właściwego Sądu,
- podanie imion, nazwisk, numerów PESEL i adresów danych zarówno wnioskodawcy, jak i uczestników postępowania, czyli rodziców i dziecka,
- opis żądania ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej rodzica,
- uzasadnienie,
- podpis,
- załączniki.
Zawieszenie władzy rodzicielskiej
W przypadku przemijającej przeszkody w wykonywaniu władzy rodzicielskiej sąd opiekuńczy może orzec jej zawieszenie. Sąd uchyla zawieszeni, gdy przyczyna zawieszenia przestaje istnieć.
Adwokat Anna Błach
Kancelaria Prawna w Warszawie