Renta rodzinna dla wdowy lub wdowca
Jeśli zmarły przed śmiercią pracował – jego najbliżsi mają prawo do renty. Dla jej przyznania nie ma znaczenia, czy był na etacie czy też miał własną firmę. Najważniejsze, by były odprowadzane za niego składki ubezpieczeniowe.
Renta rodzinna przysługuje najbliższym członkom rodziny osoby zmarłej. Najbliższa rodzina to dzieci, rodzeństwo, wnuki, rodzice albo wdowa lub wdowiec po osobie zmarłej. By mogli otrzymać rentę, zmarły do śmierci musiał pobierać emeryturę albo rentę z tytułu niezdolności do pracy albo po prostu pracować i mieć ubezpieczenie społeczne. Ponadto jeśli bliski przed śmiercią nie pracował, nie dostawał ani emerytury, ani renty, a spełniał warunki do ich otrzymywania i starał się o jedno z tych świadczeń – można ubiegać się o rentę rodzinną na tej podstawie. Renta rodzinna przysługuje również członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne. Ponadto przysługuje również prawo do renty rodzinnej po nieżyjącym współmałżonku nawet wtedy, gdy małżonkowie rozwiedli się, a przed śmiercią nie mieszkali razem. Wówczas jednak należy wykazać, że przed śmiercią współmałżonek płacił alimenty na rzecz rozwiedzionego małżonka. Albo nie płacił – ale alimenty były przyznane przez sąd.
Wdowiec lub wdowa, by otrzymać rentę rodzinną, muszą spełniać następujące warunki : w chwili śmierci współmałżonka mieć skończone 50 lat, być niezdolnym do pracy (wtedy wiek nie ma znaczenia), wychowywać co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym (dzieci nie mogą mieć skończonego 16 roku życia, a jeżeli się uczą – 18 roku życia – lub muszą być całkowicie niezdolne do pracy). Ponadto wdowiec lub wdowa otrzyma rentę, jeśli ukończy 50 lat lub stanie się niezdolny/niezdolna do pracy w ciągu 5 lat od chwili śmierci ubezpieczonego współmałżonka.
Nawet jeśli wdowiec lub wdowa nie spełnia żadnego z tych wymagań ma szansę na rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku. Musi udowodnić w ZUS, że nie ma żadnego źródła utrzymania i żadnych szans na to, że takie źródło się pojawi. Wtedy dostanie rentę okresową – na jeden rok, od dnia śmierci współmałżonka.
Adwokat Anna Błach
Kancelaria Prawna w Warszawie